KOLEJNA HISTORYCZNA PERŁA W NASZYM KOŚCIELE

Jakiś czas temu informowaliśmy o otrzymanej dotacji 110 tys na prace związane z zabezpieczeniem i pracami konserwatorskimi w naszym kościele w ramach konkursu Województwa Małopolskiego „Ochrona zabytków Małopolski 2021”. Miło nam poinformować, iż kilka dni temu nasza parafia otrzymała kolejny zastrzyk finansowy – 100 tys zł ze środków konserwatorskich na zabezpieczenie i wypełnienie licznych pęknięć powstałych na ścianach świątynii. Prace są jednak bardzo kosztowne i żmudne.

Obecnie w naszej świątynii trwają prace konserwatorskie w przestrzeni prezbiterium:  odsłonienie ostatniej części malowideł, zabezpieczenie (opaski i podklejanie malowideł a więc wypełnianie wszystkich odspojeń tak, ażeby malowidła w bezpiecznym stanie zachować do czasu, kiedy znajdą się środki na konserwację techniczną i estetyczną).
W ramach prowadzonych prac został zdemontowany ołtarz główny wraz z obrazem Matki Bożej Jazowskiej a wszystkie jego elementy zostały odpowiednio zabezpieczone. W trakcie rozbiórki drewnianego ołtarza doszło do odkrycia zapewne bardzo cennego historycznie przedmiotu – jest nim kamienna, dobrze zachowana mensa ołtarzowa. Odkrycie to nastręcza wiele pytań o przeszłość jazowskiego kościoła i być może kiedyś stanie się obiektem zaawansowanych badań, owocem których będzie ustalenie daty jego powstania (o co w przypadku kamienia trudniej) oraz określenie jego cech stylistycznych na gruncie sztuki chrześcijańskiej. Niewątpliwie ten stary, kamienny ołtarz fascynuje i zachęca do podejmowania dalszych, efektywnych działań w zakresie odnowy świątynii. Kto wie, co jeszcze skrywa zabytkowy kościół w Jazowsku?
Wszystkich parafian i ludzi dobrej woli zachęcamy do modlitewnego wsparcia prowadzonych w naszej świątynii prac, tak aby odbywały się one bezpiecznie i realizowały zamierzone cele. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z prowadzonych zadań: